Brok nad Bugiem

Brok jest miasteczkiem położonym około 80 kilometrów od Warszawy, jest to historyczne miasto położone nad Bugiem w otulinie Puszczy białej, którą można podziwiać z miejskiego mostu. Miasteczko Brok jest dawnym grodem kasztelańskim, jego historia sięga już 1233 roku, zaś w 1501 roku miasto zyskało prawa miejskie, w tym czasie w miasteczku częstymi gośćmi bywali biskupi potoccy. Warto także wspomnieć, o tym, że Brok jest najmniejszym miasteczkiem w Europie. Wjeżdżając do miasta można ujrzeć sosnowe lasy Puszczy Białej i drewniane wiatraki, górujące nad miasteczkiem. Brok dzisiaj jest bardzo ciekawym miasteczkiem letniskowym, na Mazowszu, w te okolice przyjeżdża bardzo wielu turystów z okolic.
Chlubą dzisiejszego Broku jest Kościół gotycko-renesansowy Św. Andrzeja, jest to XVI wieczna świątynia zbudowana przez Jana Baptystę z Wenecji. W kościele można podziwiać sklepienia renesansowe, oraz drewnianą dzwonnicę, która powstała w XVIII wieku.

Kościół znajduje się na terenie dawnego mieszczańskiego rynku. Na dzisiejszym rynku znajduje się cukiernia, w której robione są lody własnej produkcji, jest to miejsce, gdzie spróbować można nieziemskich przysmaków.
W okolicach Rynku w Broku znajdują się drewniane domy, są to pozostałości po dawnych domach mieszczańskich z XIX wieku. Warto też wiedzieć, że na domach mieszkańców Broku, każdego roku siadają bociany i wiją swoje gniazda, latem spacerując po miejscowości można podziwiać jak małe bociany uczą się latać.
W Broku niegdyś znajdowała się renesansowa rezydencja, po której zostały tylko pozostałości baszty i wieża.
Brok jest turystyczną okolicą Mazowsza, wiele jest w okolicach szlaków rowerowych i pieszych, które zaprowadzą Was w piękne rejony Bugu i Puszczy Białej. W niektórych częściach Puszczy Białej zobaczyć można okazy ponad 200-letnich drzew, takich jak dąb, czy klon, jest to rezerwat przyrodniczy z pomnikami przyrody.
Okolice Broku można odwiedzić nie tylko spacerując, czy jeżdżąc na rowerze, jazdy w siodle w tych okolicach są także bardzo atrakcyjne. Piękną i bardzo ciekawą ścieżką, którą warto odwiedzić w Broku jest szlak Bocianich Gniazd. Szlak ten ma 18 kilometrów i biegnie od Morzyczyna Włościańskiego do Grabin.